Обща цел
Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове и изкуства, насочени към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.
- Засилване на интереса на учениците за участие в групи/отбори за колективни спортове и изкуства и за изяви в областта на танцовото, музикалното и театралното изкуство, както и в областта на спорта;
- Насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на учениците;
- Изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол в учениците;
- Повишаване на музикалната, танцовата и театралната култура на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценности.
Анкетни карти се подават в деловодството на училището до 30.07.2023 година.
През учебната 2024/2025 година ОУ „Отец Паисий“ кандидатства по следните Национални програми:
- НП „Заедно в изкуствата и в спорта“
- НП „Без свободен час“
- НП „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“
- НП „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“
- НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“
- НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“
- НП „България – образователни маршрути“
- НП „Без агресия за сигурна образователна среда“
1. Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“
През учебната 2023/2024 година по Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ в ОУ „Отец Паисий“ са сформирани следните групи:
Модул 1. Изкуства
- Вокална група „Народно пеене“
- „Театрално и филмово изкуство“
Модул 2. Спорт
- Волейбол
- Баскетбол
2. Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“
През учебната 2023/2024 година по Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ в ОУ „Отец Паисий“ бяха осигурени:
- Хардуерно оборудване – интерактивен дисплей
- Средства за осигуряване на интернет свързаност
- Средства за електронен дневник
3. НП „Без свободен час“
Програмата е свързана с необходимостта от създаване на условия за непрекъснат образователен процес на децата и учениците в детските градини (ДГ), в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП) при отсъствие на педагогически специалист и на условия за провеждане на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС).
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 “Мотивирани и креативни учители” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Цели на програмата:
- Осигуряване на непрекъснатост на педагогическо взаимодействие в училищата, ДГ и ЦСОП чрез възстановяване на средства за заплащане на реално взети учебни часове в училище и ЦСОП и астрономически часове в детската градина от педагогическите специалисти, които заместват отсъстващи от работа педагогически специалисти.
- Осигуряване на условия за постигане на оптимална организация на обучението на деца и ученици в случаите, когато педагогическите специалисти изпълняват нормата си преподавателска работа в ОРЕС от дома си.
Обхват на програмата:
Национален – всички държавни и общински детски градини и училища, ЦСОП
4. НП „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“
Необходимостта от оптимизация на структурата на персонала е постоянна поради няколко причини – продължаващи демографски промени в страната, стремежа за повишаване ефективността на разходите на институциите, големия дял на персонала в системата на предучилищното и училищното образование в предпенсионна възраст.
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 “Мотивирани и креативни учители” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Цели на програмата:
Повишаване ефективността на публичните разходи за образование чрез оптимизиране на вътрешната структура на персонала в институциите от системата на предучилищното и училищното образование. Повишаване на привлекателността на учителската професия.
Обхват на програмата:
Национален – всички държавни и общински детски градини и училища, центрове за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР), регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО), Национален дворец на децата (НДД) и Логопедичен център (ЛЦ) – София.
5. НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“
Националната програма продължава реализираните от 2007 г. насам различни програми и модули, насочени към обогатяване и подобряване дейностите в системата на училищното образование. С цел създаване на оптимални и привлекателни учебно-възпитателни условия, достъпна архитектурна среда, цялостна организация по охраната на сградите и на възможности за прилагане и развиване компетентностите на децата и учениците отделните елементи на програмата намират своето продължение.
Създаването на предпоставки за равен достъп до образование, както и опазването на живота и здравето на участниците в образователния процес са от приоритетно значение при изпълняването на политиките на Министерството на образованието и науката. Необходимо е осигуряването на условия за използване на архитектурната среда от всички, както и подпомагане на цялостната организация по охрана в сградите с учебен процес с цел гарантиране на живота, здравето и сигурността на учениците, учителите и персонала в училищните сгради и прилежащите им части и терени.
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетните области на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Цели на програмата:
- Осигуряване на условия за равен достъп до предучилищно и училищно образование и повишаване качеството на образователния процес, както и компетентностите и уменията на децата и учениците;
- Осигуряване на условия за свободен достъп на хора с увреждания и специални образователни потребности до държавните училища и специализираните обслужващи звена чрез изграждане на достъпна архитектурна среда;
- Осигуряване на ефективен пропускателен режим в сградите, по-добра организация на охрана чрез технически средства и подготвени охранители, оптимизирана комуникация с правоохранителните органи и ефективен контрол в случай на инциденти чрез възможност за преглед на записите от видеонаблюдение.
Обхват на програмата: национален
6. НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“
Спецификата на дейността и натовареното ежедневие, характерни за педагогическата работа, водят до натрупване на умора, която се отразява на цялостното здравословно състояние на заетите в системата на предучилищното и училищното образование. Тези тенденции отчитат особено висок ръст в условията на пандемия и последиците от нея. Необходимо е засилване на ролята на профилактиката и рехабилитацията.
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Цели на програмата:
- Опазване на живота и здравето на педагогическите специалисти, подобряване на тяхното здравословно състояние и превенцията на рисковите социалнозначими и професионални заболявания.
- Ранно диагностициране на заболявания.
- Осигуряване на условия за рехабилитация за възстановяване на здравето на педагогическите специалисти с доказани заболявания.
Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 3 „Мотивирани и креативни учители“ от Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030 г.).
Обхват на програмата: национален